Powstanie Klubu Olimpiad Specjalnych „Aktywna Czwórka”
W listopadzie 2024 r. w naszej szkole powstał klub Olimpiad Specjalnych „Aktywna Czwórka”. W październiku i listopadzie trwały intensywne prace administracyjne i organizacyjne związane z powstaniem w naszej szkole Klubu Sportowego działającego w ramach Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Wielkopolskie – Poznań. Nie było to łatwe zadanie, ale dzięki zaangażowaniu i ogromnej determinacji p. Dyrektor Elżbiety Wieczorek i prezesa Fundacji „Dzieciaki Czwórki” – Mai Szwanki udał się powołać Klub Olimpiad Specjalnych o nazwie „Aktywna Czwórka”. Pomysł i realizację wspomogli również p. Maciej Turajski przedstawiciel poznańskiego oddziału Olimpiad Specjalnych, Dorota Jędrzejak, rehabilitanci p. Justyna Gorgon, p. Joanna Ogórkiewicz, p. Katarzyna Budna, p. Ewa Chudek, p. Justyna Gordon, p. Iwona Kwiatkowska-Noculak, p. Wiktoria Szwanka, p. Jerzy Kot i wielu innych specjalistów oraz rodziców. Klub zrzesza uczniów z niepełnosprawnościami ze Szkoły Podstawowej nr 4 im Jana Brzechwy w Swarzędzu. Udział w klubie zgłosiło 18 rodziców z naszej szkoły. Zajęcia w szkole są bezpłatne. Nasi zawodnicy trenują wiele dyscyplin sportowych objętych programem Olimpiad Specjalnych: bowling, boccię, lekkoatletykę, pływanie, jeździectwo, unihokej. Głównym celem naszych działań jest wspomaganie rozwoju osób z różnymi niepełnosprawnościami, zapewnienie im udziału w treningach i współzawodnictwie sportowym. „Pragnę Zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. To motto, które każdego dnia pozwala naszym zawodnikom pokonywać bariery własnej niepełnosprawności i wspinać się na szczyty marzeń po trudnej drodze pracy, wysiłku, zaangażowania i motywacji. Jednym z celów naszych działań jest też wspomaganie uczniów w zakresie otwierania się na emocje, nabywania nowych kompetencji i realizowania się w różnych rolach społecznych. Nasze działania otwierają społeczeństwo na problem niepełnosprawności, prezentując ją w innym świetle, pokazując, że osoby z niepełnosprawnościami w różnych sytuacjach życiowych mogą funkcjonować na poziomie różnych sprawności. Trzeba tylko stwarzać takie szanse. I do tego właśnie dąży Klub Olimpiad Specjalnych „Aktywna Czwórka”.
IV Makroregionalny Mityng Pływacki na Termach Maltańskich
Klub Sportowy „Aktywna Czwórka” w listopadzie zgłosił Tobiasza Jędrzejaka z klasy 4d do udziału w IV Makroregionalnym Mityngu Pływackim, który przez dwa dni odbywał się Termach Maltańskich w Poznaniu. Tobiasz od drugiego roku życia uczęszcza na zajęcia na basenie w ramach rehabilitacji. Obecnie ma trzy treningi w tygodniu. Jego trenerem od początku jest p. Karol Dobrychłop (w przedszkolu „Familia”, Stowarzyszenie Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka na Pływalni „Wodny Raj” w Swarzędzu), a na Termach Maltańskich p. Maciej Turajski, p. Weronika Dziembowska oraz Marta…. Tobiasz po raz pierwszy brał udział w pływackich zawodach sportowych. W tym roku również pierwszy raz uczestniczył w zawodach jeździeckich, gdzie zdobył srebrny i brązowy medal (od dwóch lat trenuje jazdę konną w ramach Olimpiad Specjalnych w stadninie Kaczyna koło Pobiedzisk i w Gruszczynie w Stowarzyszeniu). W dniu 20 listopada odbyły się eliminacje do zawodów pływackich, na których sędziowie obserwowali styl pływania i mierzyli czas zawodnikom. Następnego dnia odbył się finał zawodów, podczas których uczestnicy rywalizowali o miejsce na podium. Tobiasz startował w dwóch kategoriach: styl dowolny (kraul – 25 m) i grzbietowy (25 m). Wyniki Tobiasza przerosły nasze oczekiwania. Zawodnik w stylu dowolnym zdobył złoty medal, natomiast w stylu grzbietowy – srebrny.
Międzynarodowy Dzień Jogi
W dniu 11 czerwca, z okazji Międzynarodowego Dnia Jogi, w naszej szkole zostały zorganizowane warsztaty dla klas specjalnych. Były one kontynuacją dotychczasowych spotkań jogowych, które wprowadziły uczniów w świat treningu motorycznego, relaksu i koncentracji. Tematem lekcji była fascynująca podróż do prehistorycznego lasu, podczas której dzieci miały okazję poznać zwierzęta i rośliny, które mogłyby tam spotkać. Joga to wspaniała forma aktywności, która łączy zabawę z nauką i daje narzędzia do radzenia sobie z emocjami w przyszłości.
Pierwsze zawody Hobby Horse
W środę 7 maja 2025 roku, po raz pierwszy w naszej Szkole odbyły się zawody Hobby Horse. Zostały zorganizowane jako podsumowanie innowacji pedagogicznej obejmującej klasy specjalne oraz klasę 2d. Hobby Horsing to aktywność, która polega na jeździe na koniu hobbystycznym, czyli zabawkowym wierzchowcu osadzonym na patyku. Zabawa polega na naśladowaniu jeźdźca w trakcie jazdy konnej, oraz na pokonywaniu przeszkód na kukiełkowym koniu. Jest to dyscyplina sportowa łącząca elementy lekkoatletyki z jeździectwem. Hobby Horse to doskonała rozrywka. Zawody miały na celu zainteresować uczniów rozwijającą się dyscypliną, oraz poszerzyć umiejętności sportowe, a także zintegrować społeczność szkolną. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach – klasy specjalne i uczniowie klasy 2d.
Międzynarodowy Dzień dla Sportu i Pokoju
W poniedziałek 7 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole w oddziałach klas specjalnych Międzynarodowy Dzień Sportu i Pokoju. Dzień ten miał na celu podkreślenie roli i potencjału sportu jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka oraz międzyludzkiej solidarności na całym świecie. To dzień wszystkich ludzi zaangażowanych w świat sportu. Uczniowie z klas specjalnych pokonywali swoje lęki i z zapałem podejmowali się wykonania wszystkich zadań. Na zakończenie wszyscy odtańczyli flagowy utwór „Pszczółkę Maję” a każdy uczeń za swój trud i wysiłek jaki włożył otrzymał dyplom.
XII Zimowy Turniej Bocci
Dnia 19 marca 2025 roku w naszej szkole odbył się XII Zimowy Turniej Bocci o Puchar Dyrektora Szkoły, który dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych chwil pełnych radości i integracji. W turnieju udział wzięło 11 drużyn, z czego 2 reprezentowały naszą szkołę. Drużyny te to: Skaczące Czwóreczki z Alą Sochą, Alanem Bednarowiczem, Kubą Kucharskim, oraz Niebieskie Czwórki w składzie Basia Czajkowska, Bianka Witkowska, Filip Początek. Zmagania były niezwykle emocjonujące. Turniej przybyły drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 4 Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu, Ośrodka Szkoleniowo-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Poznaniu, Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka, Fundacji Początek Świata w Swarzędzu, Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu oraz Szkoły Podstawowej nr 50 im. 1 Dywizji Pancernej gen. St. Maczka. Gościem specjalnym był Pan Mieczysław Nowak- trener Kadry Narodowej Polskich Boccistów. Turniej był również nadzorowany przez grupę studentów AWF Poznań, pod przewodnictwem Pani dr Magdaleny Koper, którzy zapewnili profesjonalne sędziowanie oraz odpowiednie przygotowanie boisk. Pierwsze i drugie miejsce zdobyli uczniowie z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu, a trzecie miejsce przypadło drużynie Niebieskie Czwórki z naszej szkoły. Turniej dostarczył uczestnikom wielu pozytywnych emocji, wpływając korzystnie na ich samopoczucie i motywację. Tego typu wydarzenia tworzą wspomnienia, które pozytywnie oddziałują na atmosferę w szkole. Zimowy Turniej Bocci przyczynił się do rozwoju społeczności szkolnej, promując zdrowy tryb życia, rozwijając umiejętności interpersonalne i kultywując tradycje.
Obchody 35-lecia szkoły
Z okazji 35-lecia szkoły zarząd Klubu Olimpiad Specjalnych postanowił przeprowadzić wywiad z absolwentką, która jest osobą z niepełnosprawnością, ale aktywnie uprawia sport. Nawiązano współpracę z Agnieszką Książkiewicz, która jest absolwentką naszej szkoły. Dzisiaj ma 34 lata. Stała się inspiracją dla młodszych dzieci z niepełnosprawnościami. Pokazała, że warto uprawiać sport i czerpać z niego radość i siłę. Udowadnia młodszym koleżankom i kolegom, że bariery są po to, aby je pokonywać i nieustannie pracować nad różnymi trudnościami. Zachęca do tego, aby nie zamykać się w czterech ścianach ze swoimi problemami i wyjść do ludzi. Nie poddawać się i nieustannie dążyć do realizacji własnych marzeń. Dyscypliny, które uprawia to jeździectwo i pływanie. Na obozach letnich trenuje kolarstwo, kajakarstwo, bowling, siatkówkę i jazdę na rowerze;
Przedstawiamy uczniów „Czwórki” uprawiających sport oraz mających ciekawe hobby
Zarząd Klubu postanowił, że każdego roku będzie przedstawiał uczniów, którzy zasługują na podziw i szacunek całej społeczności szkolnej za to, że pomimo trudności nie poddają się i w sporcie oraz pasji odnaleźli motywację do działania i walki z własnymi słabościami. Niewątpliwie są wspaniałym przykładem dla wszystkich uczniów, że nie ma rzeczy niemożliwych. Najważniejsze jest systematyczne dążenie do celu, które jest możliwe dzięki ciężkiej pracy oraz wytrwałości.
Marianna Drzazga uczęszcza do klasy 7c. Od roku 2018 uprawia łucznictwo tradycyjne w Klubie Łuczniczym Siemowit. Jest wicemistrzynią Europy i Polski w kategorii dzieci.
Alicja Socha jest uczennicą klasy 8ET. Trenuje wiele dyscyplin tj. jeździectwo, pływanie, bowling, taniec w zespole „Farisht”.
Ida Rokowska ma 13 lat i chodzi do 7c. Ida ma Zespół Aspergera (spektrum autyzmu) oraz ADHD. Uważa, że to w dużym stopniu to utrudnia jej funkcjonowanie w społeczeństwie.. Interesuje się szeroko pojętym rękodziełem. Twierdzi, że szerokie zainteresowania pomagają jej wyciszyć się i przetrwać w tym głośnym i chaotycznym świecie.
Mikołajkowy Turniej Bocci o Puchar Dyrektora Szkoły
Dnia 10 grudnia 2024 roku nasza szkoła tętniła życiem podczas wyjątkowego wydarzenia – Mikołajkowego Turnieju Bocci o Puchar Dyrektora Szkoły. To świąteczne spotkanie przyniosło mnóstwo radości, a także przyniosło wiele korzyści dla całej społeczności szkolnej. Zacięta rywalizacja i zwycięzcy Turniej obfitował w emocjonujące rozgrywki, a drużyny włożyły wiele wysiłku w walkę o prestiżowe puchary i medale: I miejsce zdobyła drużyna 5A, II miejsce zajęły Szósteczki z klasy 4A, III miejsce wywalczyły Czarne Orły z klasy 2A.Mikołajkowy Turniej Bocci był nie tylko doskonałą okazją do sportowej rywalizacji, ale również wydarzeniem, które promowało wartości takie jak współpraca, aktywność i wspólnota.
Zawody Hobby Horse w Zespole Szkół Specjalnych
W dniu 11 grudnia 2024 roku dwie reprezentacje naszej szkoły wzięły udział w zawodach Hobby Horse, które odbyły się w Zespole Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu. Hobby Horsing to aktywność, która polega na jeździe na koniu hobbystycznym, czyli zabawkowym wierzchowcu osadzonym na patyku. Zabawa polega na naśladowaniu jeźdźca w trakcie jazdy konnej oraz na pokonywaniu przeszkód. Jest to dyscyplina sportowa łącząca elementy lekkoatletyki z jeździectwem. Hobby Horses to przede wszystkim doskonała rozrywka. Zawody miały na celu – zainteresować uczniów rozwijającą się dyscypliną, – poszerzyć umiejętności sportowe, – zintegrować zawodników oraz trenerów z innych szkół , – rywalizację w duchu Fair play Konkurs odbył się w dwóch kategoriach Młodsi -zawodnicy klas 1-3 oraz Starsi zawodnicy klas 4-8, które wnikliwie oceniała komisja. W kategorii młodszej ocenie podlegała ogólna prezencja, i na podium stanęło dwóch zawodników z naszej szkoły . Na miejscu I drugoroczny zdobywca pierwszego miejsca Jakub Bitner z klasy 3a na miejscu II Janek Szajek z klasy 3a, w kategorii Starszych Bianka Witkowska z klasy 5a walczyła o zdobycie III miejsca jednak po zaciętej walce uplasowała się na IV miejscu.
Integracyjny Turniej Bocci z okazji 105 rocznicy Ośrodka Szkolno-wychowawczego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej
W dniu 9 października dwie reprezentacje z naszej szkoły w składzie: Drużyna ”Małe czwóreczki”: – Oliwia Szymkowiak 3c – Bianka Witkowska 5a – Jakub Kucharski 5et oraz Drużyna „Duże czwórki”: Alicja Socha 8et Zuzanna Wachocz 8et Jakub Kasprzak 8a uczestniczyły w integracyjnym turnieju Bocci w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu, zdobywając II miejsce na podium w swojej kategorii pod względem umiejętności. W turnieju brało udział 9 zespołów z różnych szkół. Głównym celem zawodów była: – promocja dyscypliny paraolimpijskiej – Bocci – integracja środowiska zawodników oraz trenerów – promocja aktywności ruchowej osób niepełnosprawnych – współzawodnictwo w ramach zasady fair-play Puchary za zajęcie dwóch II miejsc wręczył trener kadry narodowej paraolimpijczyków Bocci Mieczysław Nowak oraz dr Magdalena Koper z AWF Poznań.
Bowling elementem rehabilitacji społecznej
Klub Olimpiad Specjalnych „Aktywna Czwórka” jest patronem grupy bowlingowej dzieci i rodziców. Grupa spotykała się przez cały rok w każdy piątek między godz. 17.00-18.00 na pływalni „Wolny Raj” w Swarzędzu. W treningu biorą udział następujący uczniowie: Tobiasz z kl. 4d, Antek z kl. 5b, Mikołaj z kl. 5b, Franek z kl. 5b, Lena z kl. 5b, Julia z kl. 5b, Barbara z kl. 5a, Iga z kl. 1c. Najwyższe wyniki osiągają: Mikołaj, Franek i Alicja. Jest to świetna aktywność fizyczna na upalne, jak i zimne dni. Kręgle to gra, której zaletą jest możliwość rywalizacji, zarówno w pojedynkę, jak i z grupą znajomych. Impreza z kręglami to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu. Bowling niesie ze sobą wiele zalet. Działanie to pozwala nie tylko na aktywizację ruchową dzieci i młodzieży, mającą na celu ich usprawnienie, ale też zapobiega stanom bierności, ułatwia nawiązywanie nowych kontaktów, poprawia jakość życia, wypełnia czas wolny oraz poszerza zainteresowania. Jest to również dostrzeżenie i upowszechnienie potrzeby przyjścia z pomocą szczególnej grupie ludzi – dzieciom i młodzieży z dysfunkcjami i ich bliskim. Realizacja takich zajęć jest również istotna ze względu na potrzebę uzupełnienia i poszerzenia aktualnie funkcjonujących, zwłaszcza instytucjonalnych form wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami o działania środowiskowe oraz ze względu na potrzebę integracji społecznej osób obecnie zagrożonych marginalizacją lub już zmarginalizowanych.
Treningi w ramach Olimpiad Specjalnych w pływaniu i jeździectwie
Czwórka naszych zawodników regularnie jeździ dwa lub trzy razy w tygodniu na treningi z pływania i jeździectwa (Gabriela Wierzbicka, Alicja Socha, Antoni Wesoły, Tobiasz Jędrzejak). Jest to dla nich duży wysiłek fizyczny i poświęcony czas, który przynosi realne korzyści w zakresie poprawy koordynacji psychiczno-ruchowej, podnosi wiarę we własne siły daje im satysfakcję i motywację do działania. Uczniowie, którzy regularnie ćwiczą szybko osiągają miejsca na podium. Nasi uczniowie zdobyli złote, srebrne i brązowe medale w jeździectwie i pływaniu. Uczniowie pływanie ćwiczą na Termach Maltańskich w Poznaniu, natomiast jeździectwo w Stadninie Kaczyna koło Pobiedzisk. Uczniowie trenują również na zajęciach z hipoterapii i pływania w Stowarzyszeniu im. Leszka Grajka w Swarzędzu. Zarząd klubu przez cały rok intensywnie zachęcał rodziców uczniów z niepełnosprawnościami do udziału w treningach z określonej dyscypliny sportowej. Udało nam się zachęcić rodziców trójki chłopców ze spektrum autyzmu do udziału w zajęciach z hipoterapii w Kaczynie i jednego ucznia z klasy 4 do pływania na basenie oraz 8 dzieci do gry w bowling.
Wolontariusze z klasy 7 i 8 zaangażowani w działania Klubu Olimpiad Specjalnych „Aktywna Czwórka”.
Uczniowie z klas 7 i 8 bardzo zaangażowali się w działania na rzecz Klubu Sportowego „Aktywna Czwórka”. Na Olimpiadę organizowaną w Szkole Podstawowej nr 4 uczniowie wykonali i rozkładali na terenie szkoły kamyki ze zwierzątkami, aby sprawić dzieciom przyjemność. Na festyn „Biegnę dla Was” wykonali dekoracyjne kartki z cytatami o pomaganiu innym i wolontariacie. Na koniec roku uczniowie planują przekazanie upominków (rękodzieła) najbardziej aktywnym zawodnikom Klubu Sportowego „Aktywna Czwórka”.
Aktywność fizyczna w szkole i poza szkołą
Uczniowie z Klubu Olimpiad Specjalnych „Aktywna Czwórka” poza uprawianiem sportu w ramach Olimpiad Specjalnych, treningów w Stowarzyszeniu im. Leszka Grajka czy na lekcjach wychowania fizycznego spędzają aktywnie czas wolny. Jeżdżą rowerem, na łyżwach, na nartach, łowią ryby, ćwiczą nornic walking, grają w piłkę nożną, koszykówkę, biegają i to pomaga im pokonywać bariery własnej niepełnosprawności i wspinać się na szczyty marzeń po trudnej drodze pracy, wysiłku, zaangażowania i motywacji. To jest właśnie jeden z celów naszych działań, którym jest promowanie zdrowego stylu życia, wspomaganie uczniów w zakresie otwierania się na emocje, nabywania nowych kompetencji i realizowania się w różnych rolach społecznych. Nasze działania otwierają społeczeństwo na problem niepełnosprawności, prezentując ją w innym świetle, pokazując, że osoby z niepełnosprawnościami w różnych sytuacjach życiowych mogą funkcjonować na poziomie różnych sprawności. Trzeba tylko stwarzać takie szanse. I do tego właśnie dąży Klub Olimpiad Specjalnych „Aktywna Czwórka”.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy są zaangażowani w działanie na rzecz zawodników Klubu Olimpiad Specjalnych „Aktywna Czwórka”.
Zarząd Klubu Olimpiad Specjalnych „Aktywna Czwórka”